Typy látkových plen – co vybrat na zadeček?

 

Také vás děsí všechny ty zkratky – AIO, SIO, AI2? Nevíte, kde začít nebo jestli jste to správně pochopili? Jednoduše vysvětlíme, která plena je která a co je přesně to pravé kafe pro vás.

 

Od čtverce k jednorázové pleně

Na počátku byly čtverce. A sice takové, jaké znáte od babiček. Klasické, bílé, tzv. ČČ. Používají se dodnes. A protože prosakují na oblečení, brzy je doplnila svrchní vrstva, která brání, aby mokro prosáklo ven, většinou z PUL materiálu nebo vlněná (vlňáčky) nebo fleecová. K tomu se přidala vkládací vrstva, která mezi zadečkem a čtvercem pojme více moči a látková plena tak vydrží déle. Nemusíte ale otročit jen se čtverci, skvělou volbou jsou moderní kalhotkové pleny – což je savá vrstva, která je opravdu savá. A k níž potřebujete svrchní a můžete přidat ještě vkládačku. No a pak to výrobci začali ladit do mnoha barev a typů.

SIO

Když vezmete svrchní PUL vrstvu a přicvaknete k ní vnitřní savou vrstvu, říká se tomu SIO – snap in one. „Sepni v jedno“ má tu výhodu, že při praní stačí odepnout savou vrstvu a svrchní nechat jen vyvětrat. Praktické.

 

Kapsovky a AI2

Pro kreativní matky a hodně čůrající děti pak výrobci vynalezli kapsovky. Jsou líbivé na oko a skoro „hotové“ – k vnější PUL vrstvě je našitá na dotek příjemná látka, nejčastěji fleece nebo konopná látka a mezi ní a svrchní vrstvou je kapsa, do které si libovolně vycpete savých vrstev, kolik potřebujete. Nejčastěji se dovnitř dávají vkládací pleny, tzv. „vkládačky“, které nasají hodně vlhkosti. AI2 pak znamená „all in 2“ tedy vše ve dvou krocích. Svrchní vrstva a dotyková je sešitá dohromady a k tomu se přicvakne patentkou savé jádro.

 

AIO

Nejpohodlnější variantou látkových plen jsou pleny AIO, tedy „all in one“. Vše v jednom – sešitá spolu vnější vrstva, savá vrstva a vrstva, která se dotýká přímo pokožky miminka a je příjemná na dotek. Cenově bývá taky nejdražší na pořízení, ale přináší největší komfort. Vyrovná se jednorázovým plenám, stačí sundat, hodit do prádla a nasadit novou. Jednodušší už to být nemůže.

 

Co je separační vrstva?

Pak je ještě separační vrstva, tzv. separačka, která zachová látkové plenky bez fleků ze stolice. Je tenká, pratelná z fleecu nebo jednorázová (i když i ty se dají vyprat) z celulózy, bambusu, kukuřičná či z viskózy, takže buď můžete stolici vyprat nebo vyhodit a plenky zůstanou bez poskvrny.

 

Co je pro vás nejlepší?

A teď přichází otázka, co si z toho vybrat? Inu, každé mamince a dítku vyhovuje něco jiného. Takže doporučujeme buď vyzkoušet od každého něco a přijít na to, který systém vám nejvíce sedí. Nebo nás kontaktovat telefonicky, emailem či přes sociální sítě - velmi rádi vám poradíme a společně vytvoříme tu ideální sadu pro vás.

Čtvercovky jsou na pořízení nejlevnější verze, AIO naopak nejdražší. A jak dítě roste, mění se nejen jeho proporce, ale i pohybové schopnosti, takže třeba zjistíte, že systém svrchní a savé vrstvy zvlášť se vám nasazuje špatně a přejdete na AIO… Kdo nezkusí, nezjistí.