Pro a proti používání látkových plen

Pořád ještě váháte, jestli jsou pro vás látkové pleny to pravé? Důvodů, proč si je zamilovat, je mnoho. Oproti jednorázovým mají spoustu výhod. Poradíme, jak se správně rozhodnout.

Jsou levnější

 Ušetříte. Jednoznačně. Když si spočítáte spotřebu jednorázových plen za celé plenkové období dítěte a cenu za sadu látkových plen, jste někde na polovině až třetině investovaných peněz. Existuje jedna výjimka – na látkové pleny snadno vzniká závislost a když se zamilujete do naší nabídky úžasných vzorů, z nakupování se může stát posedlost a jedna sada vám pak stačit nebude. 

Šetříte planetu

 Místo tun nerozložitelného odpadu vám po konci přebalovacího období zůstanou plenky, které můžete schovat pro dalšího potomka, prodat nebo věnovat kamarádce. A nebo zrecyklovat třeba na uklízení.  

Jsou zdravější

Že je jednorázová plena chemie a plast, už většina z nás ví. Možná ale nevíte, že:

 Používáním látkovek nedochází k přehřívání varlat a tím se snižuje riziko neplodnosti. Chráníte tak to nejcennější vašeho budoucího mladého muže.

 Látkové pleny napomáhají správnému vývoji kyčlí.

 Používání látkových plenek výrazně snižuje riziko opruzenin a alergických reakcí.

Děťátko rychleji přejde na nočník

 Dítě v látkovkách má období přebalování kratší cca o 1 rok. Věděly to už naše babičky.

Jsou krásné a praktické 

 Ušetřením planety šetříte i vlastní koš a popelnici a nemusíte najednou vynášet tuny smradlavého odpadu. Látkové pleny po použití nejsou tak intenzivně cítit. No a nebudeme si lhát, množství vzorů a barev je nekonečné a jsou prostě mnohonásobně hezčí, než ty „plastové“.

Nevýhody látkováni

Bohužel, i látkové pleny mají na dnešní dobu své mínusy:

 Budete muset častěji prát.

 Na cestování si připravte dostatečné množství, případně si ověřte, zda je v cíli k dispozici pračka. Jedno zavazadlo budete muset vyhradit plenkám.

 Při údržbě si možná občas ušpiníte ruce (na to vám ale rádi poradíme pár vychytávek).

Finální rozhodnutí je na vás, k čemu vás to více táhne. Rozhodně ale naslouchejte svému srdci a nenechte se ovlivnit názory okolí. Látkové pleny jsou totiž láska na celý život a je dost možné, že se vám po nich bude reálně stýskat, až vaše ratolest odroste.