Péče o pleny

 

Pokud chcete, aby vám pleny vydržely co nejdéle pěkné a funkční, nabízíme několik tipů, jak toho dosáhnout.

 

Skladování plen a příprava před praním

Takto ano:

Jednorázovou separační plenu vyhodit do koše. (Kromě kukuřičných, lze vyprat).

Odstranit z pleny stolici – sklepnout do WC, osprchovat proudem vody nebo setřít stěrkou. V případě vaječiny není nutné se stolicí zabývat, odstraní se při prvním máchání v pračce.

Větší skvrny předeprat žlučovým mýdlem (není nutné).

Rozepnout všechny vrstvy (doporučujeme i patentky), vyndat vkládačky, rozložit sklady, zapnout protisuchy. Raději před vhozením do koše, před praním už nebudete muset se špinavou plenou manipulovat.

Počůrané a očištěné pleny skladovat na sucho, nelépe v koši s víkem nebo PUL pytli – skvělý na cestování.

 

Takto ne:

Skladovat na mokro – množí se bakterie, ničí se pleny.

Skladovat déle než 3 dny.

Jednorázové separační pleny vhazovat do WC. Ani na doporučení výrobce!

 

Praní plen

Takto ano:

Před prvním použitím plenky vyprat na 60° C. Kvůli desinfekci, ale také zvýšení savosti. Některé materiály jako bambus, konopí, nebělená bavlna dosáhnou optimální savosti až po 5-10 pracích cyklech.

Tmavé plenky při prvním praní doporučujeme vyprat odděleně.

Před hlavním praním vždy použít samostatné máchání s vysokými otáčkami. Pokud tuto funkci vaše pračka nemá, pak nastavte krátký program. Pleny se pak neperou ve špinavé vodě.

Hlavní program nastavit vždy na 60° C, ideální je program bavlna nebo dětský. Pouze v případě nemoci dítěte, průjmu apod. doporučujeme vyprat na 90° C (pozor, ne všechny pleny tuto teplotu zvládnou - PUL nebo bambus raději nezkoušejte) nebo jednorázově použít desinfekci.

Používat ekologické prací prášky (Sonett, Almawin, Attitude) a dodržet dávkování prášku. Pokud máte tvrdou vodu, je nutné přidat změkčovač či postupovat dle pokynů výrobce např. zvýšení množství prášku.

Používat programy s vyšší hladinou vody (např. Pro alergiky, dětské péče, apod.) nebo upravit množství prádla, pokud je vody nedostatek. (Tak aby byla hladina vody vidět, nemusí být nutně do půlky bubnu :).)

Na závěr přidat extra máchání, aby se odstranily zbytky prášku.

Ke změkčení plen a odstranění zbytků prášku můžete použít ocet nebo roztok kyseliny citronové – dávkovat do přihrádky pro aviváž.

 

Takto ne:

Používat eko programy – perou v malém množství vody a často velmi dlouho.

Používat aviváž (snižuje absorpční savost plenky).

Používat domácí sliz či jiné doma vyrobené prací prostředky nedoporučujeme.

Používat parfemované prací prášky s přítomností enzymů, fosfátů a jiných aditiv (bělidla na bázi chlóru a kyslíku, opticky zjasňující látky) – ničí látkové pleny a nejsou vhodné pro dětskou pokožku.

Prát na více než 60° C – ničí se gumičky, PUL.

Přeplňovat pračku - pleny potřebují nasát vodu, aby byly správně vyprané (zaplněno by mělo být cca 1/2 - 2/3 pračky).

 

Svrchní PUL kalhotky

Pokud nejsou špinavé stačí je pouze vyvětrat, vyprat doporučujeme cca 1x za 7-10 dní. Častější praní nevadí.

Vlněné svrchní kalhotky

Pokud nejsou znečištěné, stačí po použití vyvětrat. Vyprat doporučujeme 1 x za cca 4 - 6 týdnů v ruce nebo programu na vlnu. Je nutné použít prostředek určený pro vlnu. Před prvním použitím nebo pokud začnou prosakovat (cca po 2 praních), je třeba je impregnovat lanolinovou kůrou. Můžete si koupit předpřipravenou (např. lanolinová kůra Ulrich) nebo ji jednoduše udělat doma - 1 lžičku bezvodého lanolinu (Adeps Lanae) rozpusťte v horké vodě, pořádně zamíchejte. Přidejte kapku šampónu, směs získá mléčnou barvu. Vlijte do nádoby se studenou vodou (1-2litry), zamíchejte a vložte vlňáčky. Nechte impregnovat minimálně půl hodiny. Poté vlňáčky jemně vyždímejte zabalené do ručníku (nekroutit!) a volně usušte. Po lanolinové kůře mohou být vlňáčky mírně lepivé, ale po prvním použití to zmizí.

Fleesové kalhotky

Ideální je prát je v ruce. Pokud vám ale nevadí, že se na nich vytvoří žmolky, klidně je přidejte k ostatním plenám do pračky.

 

Sušení plen

Takto ano:

Sušit volně na sušáku – ideální způsob vhodný pro všechny druhy plen.

Čtvercové pleny a vkládačky můžete sušit na sluníčku – krásně vybělí skvrny a vydezinfikuje.

Sušit v sušičce na šetrný program nebo jen částečně a dosušit na sušáku.

Po usušení čtvercové pleny a vkládačky jemně natáhnout do stran nebo promnout v ruce aby změkly.

 

Takto ne:

Sušit na sluníčku, v sušičce nebo na topení svrchní PUL, AIO pleny nebo vlněné svrchní kalhotky (ničí se nepromokavá membrána). Kalhotkové pleny s barevným úpletem je vhodné otočit naruby.

Přesušovat pleny – jsou zbytečně tvrdé.

 

 

Žehlení

Takto ano:

Nežehlit. Pokud to není váš koníček, opravdu to není nutné a kromě čtvercových plen to ani není vhodné.