Čeká vás dovolená, ale nechcete se vzdávat látkovek? Nemusíte. Poradíme, jak zvládnout levou zadní nejrůznější situace, jak na skladování, co nezapomenout s sebou a na co si dát pozor. Jen si asi od praní neodpočinete ani na dovolené.

 

Dovolená u moře

Kdo by se netěšil k moři! I když je pobyt většinou na týden a více, můžete bez obav vzít látkové pleny s sebou. V mnoha letoviscích si už lze dnes pronajmout apartmán s pračkou nebo si zkuste předem vytipovat prádelnu v blízkém okolí. Stačí mít pouze vlastní prací prostředek. Pokud jedete na týden, nic se nestane, když pleny vyperete jednou, a to 4. den dovolené a pak doma po návratu. V případě 10 denní dovolené pak pleny za dobu pobytu vyperete 2x. A je to. Do těchto podmínek můžete vzít jakékoliv pleny, jediným zádrhelem může být místo, kde je všechny usušit. Pamatujte, že AIO schnou o něco déle. Pokud si dítě ještě samo neřekne, nenechávejte ho kolem bazénu nebo po pláži pobíhat „na ostro“ a čekat, co se bude dít, ale vybavte ho alespoň kalhotkovou plenkou. Zachytí případnou stolici i bez svrchních kalhotek.

 

Pleny pod stan a do kempu

Ani v přírodních podmínkách se nemusíte vzdávat látkových plen. Tady se více hodí čtverce, svrchní kalhotky a případně vkládačky, protože už nejspíše nebudete mít po ruce pračku. A tak jen čtverce po počůrání přemáchnete a usušíte raz dva. Máte tak jistotu, že si plenky nezničíte a můžete je použít znovu. Pokud se rozhodnete vzít si kapsové plenky nebo AIO (například když jedete pod stan jen na víkend), perte je v ruce jen velmi šetrně, abyste si neponičili PUL vrstvu. Rozhodně vodu nevykrucujte v ruce. I tady je paradoxně největším problémem kde pleny usušit, protože šňůry v kempech jsou tak nějak pořád plné…

 

Punk dovolená v přírodě

I s potokem si vystačíte při látkování. Opět nejvíce doporučujeme čtverce, které můžete i přeprat ve vodě ohřáté v kotlíku nad ohněm (s přidáním desinfekce je bez obav můžete použít znovu). Na noc pak jsou ideální vlňáčky. Pozor! Poté už čtverce nepoužívejte (pokud jste nepoužili desinfekci), dokud je řádně nevyperete doma. Mohl by dělat problém amoniak rozkládající se z moči.

 

V čem prát?

Na příhody s hnědým kódem si s sebou vezměte prací mýdlo, Jelen nebo klidně žlučové, a okamžitě po odhalení nadílky v něm plenu ručně přeperte, třeba v kyblíku nebo ve sprše. Na samotné máchání nebo praní v pračce se pak na cesty skvěle hodí desinfekční prostředek MioFresh. Je skladný, stačí rozpustit jednu odměrku v kyblíku s vodou a pokud nemáte pračku, pleny v něm nechat takto třeba přes noc. Ráno důkladně přemáchněte a máte hotovo.

 

Na co nezapomenout?

Určitě na dovolené s látkovkami oceníte PUL pytel na použité pleny, který udrží případný pach uvnitř a hmyz daleko. Hodit se vám budou také přebalovací podložky, které v případě potřeby můžete použít i jako podložku pod menší batolata. Nezapomínejte ani na plavky, ať už jedete k moři nebo jen tak k jezeru. Miminka zpravidla do vody nekakají a moč rovnou jednoduše vypláchnete, vezměte si tedy 2-3 kusy plavek, ať je můžete měnit za suché. A nakonec určitě oceníte i zásobu látkových ubrousků nebo perlan (který každý den namočíte dle potřeby). Skladovat je můžete taky v PUL pytli. Ty se hodí nejen na zadeček, ale taky na ruce, obličej… Může se tedy snadno stát, že s látkovací výbavou na dovolenou budete potřebovat o jedno zavazadlo víc. A pak už stačí jen vyrazit vstříc novým, rodinným dobrodružstvím.